HLEDÁME MECHANIKA PRO NÁŠ SERVIS - více na 603 476 091

SVÁŘEČKY

Invertorové svářečky HECHT přináší do vašich dílen možnost svařování technologií MMA, MIG, MAG a LIFT TIG.

Nejprodávanější

Invertorová svářečka MMA - HECHT 1828
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1828
Máme na prodejně
Kód: HECHT1828
 
3 499 Kč
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1826
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1826
Máme na prodejně
Kód: HECHT1826
 
2 999 Kč
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1824
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1824
Máme na prodejně
Kód: HECHT1824
 
2 199 Kč
3 položek celkem
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1828
3 499 Kč

Svařovací invertor. Svařovací proud 20 - 180 A. Svářecí napětí 27,2 V. Průměr elektrod 1 - 4 mm. Hmotnost 4,6 kg. Držák elektrod, zemnící kleště v balení.

Kód: HECHT1828
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1826
2 999 Kč

Svařovací invertor. Svařovací proud 20 - 160 A. Svářecí napětí 26,4 V. Průměr elektrod 1 - 4 mm. Hmotnost 4,2 kg. Držák elektrod, zemnící kleště v balení.

Kód: HECHT1826
Invertorová svářečka MMA - HECHT 1824
2 199 Kč

Svařovací invertor. Svařovací proud 20 - 140 A. Svářecí napětí 25,6 V. Průměr elektrod 1 - 3,2 mm. Hmotnost 3,4 kg. Držák elektrod, zemnící kleště v balení.

Kód: HECHT1824

 Co je elektrodové MMA svařování?

Tento typ svařování má v domácích podmínkách nejdelší historii a je dodnes nejpoužívanější. S tyčovou elektrodou, skládající se z drátu obaleného pláštěm se asi někdy setkal každý. Podomácku vyráběné svářečky dnes postupně nahradily dostupné invertorové MMA svářečky. Na moderních svářečkách snadno nastavíte i svařovací proud, který se odvíjí především od průměru použité elektrody. Doporučené proudy jsou zpravidla uvedené přímo v tabulce na svářečce nebo v uživatelském návodu. Správné nastavení proudu chce i trošku zkušeností. Od svářečky vedou dva vodiče, z nichž jeden připojíte ke svařovanému předmětu, druhý vodič je opatřen kleštěmi, do kterých se uchytí svařovací elektroda. Při svařování vzniká mezi elektrodou a svařovaným povrchem elektrický oblouk, který taví kov v elektrodě. Současně hoří plášť elektrody a při jeho hoření vzniká ochranný plyn, který brání přístupu kyslíku ze vzduchu k tavenému kovu. Tím je zabráněno oxidaci sváru. MMA svařování se dá naučit relativně snadno, i když to chce trošku tréninku. Než začnete svařovat naostro, zkuste si udělat několik housenek a cvičných svárů. Přiložte elektrodu ke svařovanému kovu, a jakmile naskočí oblouk, pomalu ji táhněte ve směru sváru. Vzdálenost elektrody od svařovaného povrchu nesmí překročit 5 mm, jinak oblouk zhasne. Pokud elektrodu příliš přiblížíte a začne se k povrchu přichytávat, rychle ji oddalte, protože pro svářečku to znamená velkou zátěž, která by ji mohla poškodit.

Co je svařování MAG/MIG?

V principu se v podstatě jedná o obdobnou metodu jako při předchozím svařování MMA. Zásadní rozdíl je však v tom, že ochranný plyn nevzniká hořením obalu elektrody, ale je přiváděn hadicí k pistoli ze zásobníku (lahve). Tento plyn stejně jako v předchozím případě brání přístupu kyslíku ze vzduchu ke sváru, čímž tavený kov chrání před oxidací. Zkratka MAG (Metal Active Gas) napovídá, že při této metodě je používán aktivní plyn, například oxid uhličitý. Využívá se při svařování legovaných i nelegovaných ocelí. Naopak MIG (Metal Inert Gas) využívá plyn inertní. Tato metoda je vhodná ke svařování vysocelegovaných ocelí, hliníku, nebo titanu. Metody MIG/MAG tedy umožní spojit prakticky všechny svařitelné materiály. Jako elektroda slouží drát, který je navinutý na cívce (zpravidla přímo ve svářečce) a automaticky se posouvá hořákem nastavenou rychlostí. Ochranný plyn proudí z hořáku a během svařování vytváří okolo sváru ochranný prostor, který ke sváru nepustí vzdušný kyslík.
Svařování MIG/MAG není těžké se naučit. Obdobně jako u MMA je nutné mít nastaven správný svařovací proud, důležitý je ale i konstantní přísun tavného drátu a optimální proud plynu. Samozřejmě i zde je důležité udržet klidný oblouk mezi drátem a svařovaným materiálem. Stejně jako v předchozím případě je vhodné před svařováním „naostro“ udělat si několik pokusných svárů a housenek než získáte patřičný cvik.

Co je svařování TIG?

Na rozdíl od předchozích metod, při svařování TIG nevzniká oblouk mezi taveným a svařovaným materiálem. V tomto případě oblouk vzniká mezi neroztavitelnými wolframovými elektrodami a svařovaným kusem. K zapálení oblouku podle typu svářečky může docházet bezkontaktně, pomocí jiskry vyvolané vysokofrekvenčním zařízením (metoda HF), nebo krátkým dotykem elektrody a jejím následným zvednutím o 2–3 mm (metoda LIFT). Wolframová elektroda musí být dobře nabroušena do vystředěné špičky, aby nedocházelo k ohnutí oblouku. Tavný materiál se do sváru přidává ručně. Dalo by se tak říci, že je to svým způsobem obdoba svařování plamenem, pouze se kov netaví spalováním plynu, ale elektrickým obloukem. Takto vzniká velice kvalitní svár bez prskání, s minimálním množstvím nežádoucích příměsí. O ochranu před oxidací se opět stará plyn, například argon. Tato metoda svařování sice umožní spojit všechny svařitelné materiály vysoce kvalitním svárem, je však nejnáročnější a vyžaduje nejvíce zkušeností.

Jaké jsou výhody a nevýhody různých metod svařování?

Hlavní výhodou MMA svařování je cenová dostupnost svářeček a relativní snadnost svařování. Při hoření pláště elektrody ovšem vznikají kromě ochranného plynu i příměsi, kvůli kterým není svár tak kvalitní jako u jiných metod. Moderní MMA invertorové svářečky jsou lehké, snadno je přenesete všude, kde potřebujete něco svařit. Metoda MIG/MAG má hlavní výhody v kvalitách svárů i jednoduchosti sváření. Hlavní nevýhodou je ovšem nutnost nádoby s ochranným plynem. Přemístění svářečky i s nádobou proto není tak jednoduché, zapomínat se nesmí ani na finanční stránku věci. Nádobu s plynem si buď můžete pronajmout a po vyčerpání plynu měnit za plnou, případně v dlouhodobém horizontu vyjde levněji pořízení vlastní nádoby, kterou si necháte ve specializovaných firmách plnit. V současnosti je metoda TIG dostupnou technologií, se kterou dosáhnete i v domácích podmínkách výborné kvality svárů. Nevýhodou je, že vyžaduje jistou zkušenost a cvik. Zároveň je třeba udržovat v dobrém stavu wolframovou elektrodu a čas od času ji správně přibrousit, nebo vyměnit. A ani v tomto případě nesmíme zapomínat, že pro svařování je třeba nádoba s ochranným plynem, což přináší jistá omezení a další finanční náklady.
Základní a v současnosti nejrozšířenější hobby svářečky umožní svařovat pouze technologií MMA. S lépe vybavenými svářečkami nastavíte podle potřeby jednu z metod svařování (MMA, MAG, MIG, TIG) - zvolíte požadovaný režim a použijete odpovídající kleště nebo hořák.

***U všech námi prodávaných výrobků je zajištěna široká síť záručních a pozáručních servisů po celé ČR***